Whey protein used to be a lot cheaper. I remember when it was about 40 dollars for a 10lb bag. So, to me, whey is too expensive to use at other times of the day. I only use it post workout. So with a 10lb bag that lasts about a year.
Of course, most people are consuming too much protein anyway.
Of course, most people are consuming too much protein anyway.