Quote: (03-23-2017 04:05 PM)TheFinalEpic Wrote:
I look to make my meals for the next day the night before, I find cooking meditative, and you can still do stuff when the chickens in the oven. Does buying meals like this cost more or similar to cooking them yourself?
It's not cheap. Least the services provided in the UK.
http://www.progainsmeals.com/order/
Prices listed below.
Top package over the entire year costs more than £10k.
Cheapest package costs £4k.
Which is hell of a lot more than £2k it would cost a normal person to eat.
I'd rather cook my own food because it's cheaper, fresher, cleaner and probably tastier.
Also part of working out is learning about nutrition. Best way to learn is to experiment with cooking.